Erdem Erol kimdir?

Erdem Erol | Profesyonel Fotoğrafçı
Photo: Emrah Şahiner

Gazeteci, televizyoncu, radyo programcısı ve profesyonel fotoğrafçı olan Erdem Erol, gazetecilik mesleğinde ve bugün ismini yaşattığı Profi Stüdyo çatısı altında fotoğrafçılık üzerine edindiği tecrübelerle çalışmalarına devam ediyor.

erdem erol profesyonel fotoğrafçı
Erdem Erol – 1988 – Sınır Ötesi

 

 

 

 

 

 

1967 yılında Samsun’da doğan ve lise öğrenimi esnasında ‘Medeniyet’ gazetesinde, okullar arası spor müsabakalarının haberlerini yazıp, fotoğraf çekerek gazetecilik mesleğiyle tanışan Erdem Erol, Tercüman Gazetesi’nde başlayan profesyonel meslek hayatını uzun yıllar ulusal basın yayın kuruluşlarında sürdürmüştür.

Üniversite öğrenimini yarıda bırakıp, 1986 senesinde Anadolu Ajansı’nda Savaş-Tatbikat muhabiri olarak göreve başlamıştır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde 3 yıl süreyle, sınır ötesi harekatlarda ve özel operasyonlarda görev yaptı. Anadolu Ajansı’ndan sonra 4 Eylül 1989 tarihinde yayın hayatına başlayan efsane Fotospor gazetesinin Ankara kadrosunda yeralmış ve sonrasında Güneş gazetesinde çalışmıştır.

coşkun aral erdem erol
Coşkun Aral ve Erdem Erol-1987 Doğu Anadolu

1995 yılından itibaren İstanbul’da farklı yayın kuruluşlarında çalışmaya başlayan Erdem Erol, ilk olarak Ilıcak Holding bünyesinde PM Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı. Bir yandan gazetecilik yaparken aynı dönemde sırasıyla Radyo Klas, Genç Radyo ve Radyo Tatlıses’te programlar hazırlayıp sundu. 1999 yılından 2007’ye kadar tv8’de spor spikerliği ve program sunuculuğu görevleriyle beraber spor servisi koordinatörlüğünü yürüttü. Ardından 3 yıl Digitürk Ligtv.com.tr Haber Müdürlüğü ve 1.5 yıl da Haberturk.com Spor Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Medya kuruluşlarındaki görevlerinin yanı sıra, 1995 yılından sonra İstanbul’da, ticari fotoğrafçılık adına, bugün ismini yaşattığı fotoğraf sanatçısı Süha Gülsan’ın stüdyosu Profi’de özel prodüksiyonlarda görev aldı.

Erdem Erol - tv8
Erdem Erol – tv8

2011 yılında kendi stüdyosunu kurdu. Toplam 135 metrekare üzerine kurulu stüdyosunda, portre, cast&headshot, moda, still life&ürün, endüstriyel ürün, yemek, mücevher&takı, mobilya, mekan ve mimari fotoğrafçılığında çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği, Dünya Spor Yazarları Birliği üyesi ve sarı basın kartı sahibidir.

İstanbul Profesyonel Fotoğraf Sanatkarları Odası ile Esnaf ve Sanakarlar Odası‘na kayıtlıdır.